ویتامین D3

این ویتامین محلول در چربی به جذب کلسیم و فسفر کمک می‌کند. کلسیم و فسفر دو ماده مهم در ساختار استخوان‌های بدن هستند؛ پس سطح مناسب این ویتامین، برای سلامت استخوان حیاتی است. همچنین تحقیقات زیادی نقش این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری های تنفسی را نشان داد‌ه‌اند.

بنابر پژوهش‌های محققان مراکز علمی کشور، کمبود ویتامین D در میان ایرانیان شایع است و این کمبود در زنان بیشتر است. برای نمونه به پژوهش محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌توان اشاره کرد. به همین دلیل، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سایر نهاد‌ها چند طرح ملی را برای مقابله با این کمبود اجرا کرده است، از جمله توزیع ویتامین D در دبیرستان‌ها و تولید لبنیات غنی‌شده با این ویتامین.

به‌طورکلی، افرادی که سطح ویتامین D3 پایینی داشته باشند، باید با نظر پزشک، از قرص‌ها یا مکمل های غذایی این ویتامین استفاده کنند. پس اگر شما هم جزو این افراد هستید، حتما نیاز به مصرف این ویتامین دارید.

تخمین زده شده که حدود یک میلیارد نفر در دنیا، به فقر ویتامین دی دچارند که این فقر در آمریکا بین ۳۶ تا ۵۴ درصد و در ایران بالای ۶۷٪ و در تهران ۸۱٫۳٪ و در اصفهان ۷۰٪ می‌رسد در حالی که این کمبود در فصل زمستان و بعد از آن، به دلیل کمبود خورشید یا حتی به دلیل کرونا (بعلت خانه نشینی) بسیار افزایش پیدا می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *